Dünyanın dört bir yanından sinema sanatı Tokyo’da buluşuyor

Japonya’nın saygın uluslararası sinema etkinliklerinden biri olan Tokyo Uluslararası Film Festivali (TIFF-JP), bu yıl 36. kez sinema severlerle buluştu. Festival, başkent Tokyo’nun Midtown Hibiya bölgesindeki meydanda düzenlenen kırmızı halı etkinliği ile resmi açılışını yaptı.

Festivalin elçiliğini yapan Japon aktris Ando Momoko, etkinliğin güncel zamanı yansıtan filmleri izleyicilere sunacağını ve katılımcıların Tokyo’yu deneyimlemelerine fırsat vereceğini belirtti.

Festivalin bu yılki programında 114 ülkeden gelen 1900’den fazla başvurudan seçilen 15 film büyük ödül için yarışacak. Bu yarışma filmleri arasında Japon yapımları “(Ab)normal Desire” (Sei Yoku), “A Foggy Paradise” (Aimai na Rakuen) ve “Who Were We?” (Watakushi Domo Wa) dikkat çekiyor.

Festivalin marjında ise 200’den fazla film, çeşitli etkinliklerle sinemaseverlere sunulacak. TIFF-JP, 1 Kasım’da sona erecek.

Festivalin başkanı Hiroyasu Ando, 2023 yılında Tokyo Film Festivali’nin uluslararası düzeyde daha fazla dikkat çekmeyi hedeflediğini belirtti. Bu hedeflere ulaşmak için festivalin, Asya-Pasifik bölgesinde daha fazla bağlantı kurma ve bu bölgenin büyüyen film endüstrisine bir merkez olarak hizmet etme amacı taşıdığını ifade etti.

Yasujiro Ozu‘nun doğumunun 120. yıldönümü vesilesiyle festivalde yönetmenin 33 filmini içeren büyük bir retrospektif gösterim de düzenlenecek. Festivalde Wim Wenders gibi tanınmış yönetmenlerin söyleşileri ve etkinlikler yer alacak. Ayrıca, festival, Asya-Pasifik bölgesinin önde gelen sinemacıları ile söyleşilere ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

TOKYO FİLM FESTİVALİ’NDE YARIŞACAK FİLMLER

Air – Alexey German Jr.

Blind at Heart – Barbara Albert

Dwelling by the West Lake – Gu Xiaogang

A Foggy Paradise – Kotsuji Yohei

Gondola – Veit Helmer

The Gospel of the Beast – Sheron Dayoc

A Long Shot – Gao Peng

The Persian Version – Maryam Keshavarz

Roxana – Parviz Shahbazi

Sermon to the Birds – Hilal Baydarov

The Settlers – Felipe Gálvez

Snow Leopard – Pema Tseden

Tatami, Zar Amir – Guy Nattiv

Who Were We? – Tomina Tetsuya

Tokyo Uluslararası Film Festivali, 2023 yılında daha büyük ve uluslararası bir etkinlik olarak kendini göstermeyi hedefliyor. Festival, uluslararası film endüstrisini çekmek için programına çeşitli yenilikler ve işbirlikleri ekliyor. Bu yılki etkinlik, pandeminin yol açtığı zorluklara rağmen büyümeye devam ediyor ve birçok ülkeden katılımcılara ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x