Facebook Messenger Uçtan Uca Şifrelemeyi Varsayılan Hale Getirdi

Meta, Messenger’ın ilk piyasaya sürüldüğü 2011 yılından bu yana en büyük iyileştirmeleri aldığını açıkladı. Uçtan uca şifreleme artık Facebook Messenger sohbetleri ve aramaları için varsayılan hale getirildi. Bu da güvenli iletişiminizin başkaları tarafından, hatta Meta’nın kendisi tarafından bile gözetlenemeyeceği anlamına geliyor.

Güncellemeden sonra Messenger, mesajları daha sonra yeni bir cihazda kurtarmaları gerekebileceği ihtimaline karşı kullanıcılardan bir PIN ayarlamalarını isteyecek. Uygulamanın bir milyardan fazla kullanıcısı olması nedeniyle özelliğin küresel kullanıma sunulmasının tamamlanması birkaç ay sürebileceği ifade ediliyor.

Uçtan uca şifreleme, 2016 yılında Messenger için bir seçenek haline geldi ancak Meta’nın güvenlik çabalarını açıkça hızlandırdığı görülüyor. Meta, “Bunu sağlamak yıllar sürdü çünkü bunu doğru yapmak için zaman harcadık” ve ayrıca “Messenger özelliklerini sıfırdan yeniden inşa ettik” diye ekliyor.

Yeni gizlilik, güvenlik ve kontrol özelliklerine ek olarak Messenger, fotoğraflar ve videolar için iyileştirilmiş görüntü kalitesine kavuşuyor. Meta, önümüzdeki aylarda kullanıma sunmadan önce şu anda küçük bir test grubuyla yüksek çözünürlüklü medya paylaşımını test ettiğini söylüyor. Messenger’a ayrıca mesaj düzenleme (gönderildikten sonra 15 dakikaya kadar), sesli mesaj oynatma hızı seçenekleri, sohbet veya uygulama dışında sürekli sesli mesaj oynatma, okundu bilgisi kontrolü ve mesajların kaybolması gibi özellikler üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x