Kılıçdaroğlu’nun sözlerine Japon fenomenden itiraz

Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomeni Yoshi Enomoto, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü konuşmasında aktardığı Japon atasözüne itiraz etti. “Pirincin içindeki siyah taşlardan korkma, beyaz olanlardan kork” gibi bir sözün Japoncada olmadığını belirten Enomoto, “Türkiye’de, olmayan Japon atasözleri çok yaygın” dedi.

Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomeni Yoshi Enomoto, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin bugünkü grup toplantısında, Japon atasözü diyerek alıntıladığı “Pirincin içindeki siyah taşlardan korkma, beyaz olanlardan kork” sözü ile ilgili açıklamada bulundu.

Sosyal medyadan Kılıçdaroğlu’na seslenen Yoshi Enomoto, böyle bir Japon atasözünün olmadığını ifade etti.

İngilizce yaptığı paylaşımında Kılıçdaroğlu’nun videosuna yer veren Enomoto, bu sözleri Japonca olarak internette defalarca arattığını ancak bulamadığını söyledi.

Enomoto, “Bu sözün tamamen aynısı Özgür Demirtaş hoca da Japon atasözü olarak paylaşmıştı. O zaman da dedim öyle bir Japon atasözü yok diye. Kim ne zaman başlamış bilmiyorum ama Türkiye’de, olmayan Japon atasözleri çok yaygın. Bir şey paylaşmadan önce biraz araştırma yapsak iyi olur bence” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x