TİP Hatay adayı Gökhan Zan oldu… Sosyal medya bunu tartışıyor: Mikrofon gitti

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayını eski milli futbolcu Gökhan Zan olarak açıkladı. Zan’ın adaylığını açıklayan İstanbul Milletvekili ve TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, “Biz Hatay halkının sesini ve isyanını duyduk. Bu sesi duyduk Hatay halkı ortak adayı olarak Gökhan Zan’ı seçtik” dedi. Ardından açıklama yapan Gökhan Zan “Tüm Hayat halkına hep birlikte bu kötü gidişe dur diyelim ve değiştirelim” çağrısı yaptı. Zan’ın konuştuğu esnasında canlı yayında Sanayi ve Teknoloji Bakan Mehmet Fatih Kacır’ın Alper Gezeravcı ile ilgili açıklamasını canlı yayında veren Halk Tv, daha sonra Zan’ın konuşmasını aktarmak için bölgedeki muhabire bağlandı. Mikrofonun masadan alınması, Zan’ın Lütfü Savaş ile ilgili eleştirileri esnasında gerçekleşince bu durum sosyal medyada tartışma yarattı.

“ARTIK DEĞİŞMEK ŞARTTIR”

Zan o konuşmasında şunları söyledi: “İktidarı konuştuk. Ama iktidardan farkı olmayanları desteklemeye mecbur bırakılmamızı da konuşacağız. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin sorumluları arasındadır. Kendisi bu sorumluluğu kabul edip çekilmek yerine partisi tarafından yeniden aday gösterilmiştir. Kendisine daha önce oy vermiş Hatay halkına danışılmadan kararlaştırılmıştır. 6 Şubat gecesi halk CHP’nin önüne gerçek anketi koymuştur. O nedenle bu tabloyu görüp sessiz kalmamız mümkün değildi. Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ sözünü bir kenara atamazdım. Hatay 85 milyon insanın şahsi meselesidir. Bir vatandaş olarak kötü ile kötünün iyisi arasında tercihe zorlanmaktan bıktım. Artık değişmek şarttır. O nedenle bugün bir yola çıkıyoruz. Toplumsal muhalefetin öncüleriyle, fikir insanları ve kanaat önderleriyle, Hatay’ın tarihini bilen insanlarıyla, gençleriyle, yaşlısıyla Hatay halkına sorduk, onları dinledik. Hatay ittifakı etrafında ve TİP çatısı altında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmam konusunda görüş birliğine vardık.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin adayı Lütfü Savaş’a çağrı yapan Zan, “Adaylıktan çekilin” dedi. Gökhan Zan’ın açıklamasından başlıklar şöyle: “Eğer bu yanlıştan dönülürse halkımızı yalnız bırakmamak, yaralarımızı birlikte sarmak için tüm fedakarlıkları yapmaya hazırım, hazırız… Ben futboldan kaynaklı hayatımı hep savunarak kazandım, yine savunacağım. Bir Hatay vardı, bir Hatay yine var.”

TİP, 8.56 OY ALDI

Gökhan Zan, özellikle 6 Şubat depremleri sonrası kentte öne çıkan figürlerden olmuştu. Eski milli futbolcu, 22 Mart 2023’de İYİ Parti’ye katılmış ve genel seçimlerde aday adayı olup seçilememişti. 27 Aralık 2023’te de partiden istifa etmişti. Hatay, yüzde 8,56 ile TİP’in genel seçimlerde en yüksek oy aldığı şehir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x